W okresie realizacji projektu powstały raporty z następujących badań:
- Monitoring ofert pracy w woj. lubelskim
- Plany i losy zawodowe absolwentów szkół ponadgimnazjalnych i uczelni wyższych
- Potrzeby i oczekiwania pracodawców odnośnie pożądanych kwalifikacji i usług szkoleniowych w woj. lubelskim
- Kompleksowa analiza zawodów deficytowych i nadwyżkowych w woj. lubelskim
- Wszechstronna analiza rynku pracy-wnioski z badań.
Główne cele projektu:
- podniesienie wiedzy u 150 pracowników Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie w zakresie przewidywanej sytuacji na lokalnym rynku pracy województwa lubelskiego wybranych zawodów, sektorów/branż oraz w zakresie przewidywanych oczekiwań min. 500 pracodawców odnośnie pożądanych kwalifikacji i usług szkoleniowych, a także w zakresie planów i losów zawodowych absolwentów oraz zmian na rynku pracy województwa lubelskiego,
- podniesienie wiedzy u pracowników 300 instytucji w zakresie zmian zachodzących na lokalnym i regionalnym rynku pracy, niezbędnej do przygotowania oferty edukacyjnej i szkoleniowej dostosowanej do potrzeb regionu,
- podniesienie wiedzy u min. 1000 odbiorców/interesariuszy projektu poprzez dostarczenie rzetelnej, aktualnej i skumulowanej informacji dzięki gromadzeniu, publikowaniu i upowszechnianiu wyników badań w ramach m.in. raportów i elektronicznej Biblioteki Zasobów Informacji.
Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie, w związku z działalnością Lubelskiego Obserwatorium Rynku Pracy, zaprosił do współpracy ekspertów z zakresu rynku pracy, edukacji, dialogu społecznego i doświadczenia instytucjonalnego. Wykorzystał również doświadczenia istniejących w Polsce obserwatoriów rynku pracy. Koncepcja badawcza została przygotowana i przetestowana w ramach projektu pilotażowego. Wyniki badań były cyklicznie zamieszczane m.in. w Bibliotece Zasobów Informacyjnych.
Odbiorcy projektu:
instytucje zajmujące się problematyka rynku pracy i edukacji, uczniowie, pracodawcy, bezrobotni.
Okres realizacji projektu:
wrzesień 2011 – sierpień 2013 r.
Źródło finansowania projektu:
Projekt systemowy „Lubelskie Obserwatorium Rynku Pracy" realizowany był w ramach Priorytetu VI. Rynek pracy otwarty dla wszystkich, Działania 6.1 Poprawa dostępu do zatrudnienia oraz wspieranie aktywności zawodowej w regionie, Poddziałania 6.1.2 Wsparcie powiatowych i wojewódzkich urzędów pracy w realizacji zadań na rzecz aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych w regionie.
Projekt w mediach:
Spoty telewizyjne promujące projekt
Lubelskie Obserwatorium Rynku Pracy w TVP Lublin (6 odcinków)